Obstruktív tüdőbetegségek – COPD
Obstruktív tüdőbetegségek – COPD
A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) a tüdő kis légutaiban végbemenő krónikus gyulladásos betegség, mely nehézlégzéssel, köhögéssel, váladékképződéssel és gyakori légúti megbetegedéssel jár. A COPD kialakulásában a dohányzás egyértelmű szerepét igazolták. A COPD időszakos fellángolásokkal járhat, mely időről időre ronthat a beteg állapotán. A krónikus obstruktív tüdőbetegség megfelelő pulmonológiai gondozás ellenére is progressziót mutathat.
Otthoni légzéstámogatás indokolt lehet azoknál a COPD-ben szenvedő betegeknél, akik megfelelő pulmonológiai gondozás, rehabilitáció és gyógyszeres kezelés ellenére magas a nyugalmi artériás CO2 szintjük, és / vagy évente legalább 2 alkalommal kórházba kerülnek a tüdőbetegségük fellángolása miatt.
Tartós, otthoni légzéstámogatás mellett a betegek életminősége, életkilátása javul. A fertőzésre való hajlam, és így a tüdőbetegség fellángolásának gyakorisága, valamint a kórházi kezelések száma jelentősen csökkenthető, akár teljesen el is kerülhető.
Milyen tünetei vannak a COPD-nek:
- nehézlégzés
- krónikus köhögés
- légszomj
- váladék felköhögése
- romló fizikai terhelhetőség
- mellkasi fájdalom
- nehezem gyógyuló légúti fertőzések
Mit tehetünk ellene?
A COPD először csak fizikai terhelésnél okoz nehézlégzést, de később már a kanapén ülve is nehezen veszünk levegőt. A COPD tünetei idővel súlyosbodnak, a gyulladás számos nem éppen kedvező folyamatot indít el a tüdőkben, amelynek következtében a kislégutak beszűkülnek, a kilégzés nehezebbé válik és tüdőtágulat is kialakul. A kialakuló gyulladás nemcsak a légutakat és a tüdőt károsítja, hanem más szervekben, szövetekben is gyulladásos reakciót idézhet elő, amely az érintett szervek működésének károsodásához vezet. A WHO tanulmánya alapján 2015-ben világszerte 3,17 millió haláleset történt a COPD-vel összefüggésben.
Megfelelő kezelés mellett az állapot romlás és a betegség súlyosbodása lelassítható. A Virlaza étrend-kigészítővel történő kezelés célja a tüdőfunkció gyors romlásának megállítása, a betegség tüneteinek enyhítése, a fizikai erőnlét és ezáltal az életminőség javítása. A terápia sikeréhez a rendszeres mozgás – séta, kerékpározás– is hozzájárul.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése